Каймаклъ (Underground City) (Turkish: Kaymaklı; Cappadocian Greek: Ανακού) се намира в цитаделата на Каймаклъ в региона на Централна Анатолия в Турция. Първоначално отворен за туристи през 1964 година, селото е на около 19 километра от Невшехир.

Къщите в селото са построени около близо сто тунела в подземния град. Тунелите все още се използват днес като складови площи, конюшни и мазета. Подземният град в Каймакли се различава от Derinkuyu по отношение на структурата и оформлението му. Тунелите са по-ниски, по-тесни и по-стръмно наклонени. От четирите етажа, отворени за туристи, всяко пространство е организирано около вентилационните шахти. Това прави дизайна на всяка стая или открито пространство зависимо от наличието на вентилация.

Конюшните се намират на първия етаж. Малкия размер може да показва, че в секциите, които все още не са отворени, съществуват други конюшни. Отляво има проход с врата към воденицата. Вдясно от конюшните има стаи, евентуално жилищни помещения.

На втория етаж е разположена църква с коридор и две апсиди. Разположен пред апсидите е кръщелен шрифт, а отстрани по стените са разположени платформи за сядане. Имената на хората, съдържащи се в гробовете тук, съвпадат с тези, разположени до църквата, което подкрепя идеята, че тези гробове принадлежат на религиозни хора. Църквата също съдържа някои жилищни пространства.

Забележителна блокова формация от андезит (вулканична скала) с няколко дупки, използвана в Каймакли за студена обработка мед.

Третият етаж съдържа най-важните части на подземния комплекс: складови площи, винени или маслени преси и кухни. Нивото съдържа и забележителен блок от андезит с релефни текстури. Наскоро беше показано, че този камък се използва за студено оформяне на мед. Камъкът е изсечен от андезитен слой в комплекса. За да се използва в металургията, петдесет и седем дупки са издълбани в камъка. Техниката е да се постави мед във всяка от дупките (около 10 сантиметра в диаметър) и след това да се чука рудата на място. Медта вероятно е добита между Аксарай и Невшехир. Тази мина е използвана и от Asilikhoyuk, най-старото селище в региона Кападокия.

Големият брой складови помещения и площи за керамични буркани на четвъртия етаж показва известна икономическа стабилност. Каймакли е едно от най-големите подземни населени места в региона. Големият район отделен за съхранение на храна в такава ограничена зона, показва, колко многобройно е било населението там. Понастоящем само част от комплекса е отворен за обществено посещение.

kaymakli31_small.jpg kaymakli32_small.jpg kaymakli33_small.jpg kaymakli34_small.jpg kaymakli35_small.jpg kaymakli36_small.jpg
kaymakli37_small.jpg kaymakli38_small.jpg kaymakli39_small.jpg kaymakli40_small.jpg kaymakli41_small.jpg kaymakli42_small.jpg
kaymakli43_small.jpg kaymakli44_small.jpg
Page: [1][2]

Photo album created with Web Album Generator